Přístupnost*

Adobe® AIR® 1.5.1

Poznámky k verzi pro uživatele běhového prostředí Adobe AIR

Datum vydání: 24.2.2009

Začínáme

Běhové prostředí Adobe® AIR® umožňuje, abyste své oblíbené webové aplikace měli stále s sebou. Protože aplikace vytvořené pro prostředí Adobe AIR běží přímo ve vašem počítači, bez použití webového prohlížeče, nabízí veškeré pohodlí samostatných aplikací.

Tento dokument obsahuje informace o systémových požadavcích, instalační pokyny, známé problémy a další informace o používání běhového prostředí AIR 1.5.1.

Systémové požadavky

Windows® Macintosh® Linux
Procesor Minimum: Intel® Pentium® III, 1 GHz nebo rychlejší Doporučeno: Pentium 4, 2 GHz nebo rychlejší Intel® Core™ Duo, 1,83 GHz nebo rychlejší; PowerPC® G4, 1 GHz nebo rychlejší Intel® Pentium® III, 1 GHz nebo rychlejší
Operační systém Windows Vista® Home Premium, Business, Ultimate nebo Enterprise včetně 64bitových verzí, Windows Vista SP1, Windows XP Tablet PC Edition SP2 a SP3, Windows XP SP2 a SP3, Windows 2000 SP4, Windows 2003 Server Mac OS 10.4.11 nebo Mac OS 10.5.4 Fedora 8 Ubuntu 7.10 openSUSE 10.3
Paměť Minimum: 512 MB RAM Doporučeno: 1 GB RAM Minimum: 512 MB RAM Doporučeno: 1 GB RAM Minimum: 512 MB RAM Doporučeno: 1 GB RAM 128 MB grafické paměti

Další požadavky pro systémy Linux

Podporovaná prostředí pracovní plochy GNOME KDE
Systémy správy balíčků RPM Debian
Minimální verze prostředí GTK+ 2.6
Správci oken Metacity (výchozí pro prostředí GNOME) KWin (výchozí pro prostředí KDE)
Průhlednost Podpora průhlednosti v aplikacích AIR vyžaduje kompozitního správce oken a dodatečné doplňky serveru X. Jsou podporovány následující součásti: Kompozitní správci oken: Beryl, Compiz, Compiz-fusion Doplňky serveru X: Composite, Render, Shape
Flash Player Bezobslužná instalace/hladká instalace vyžaduje funkční přehrávač Flash Player 10.0.15.3

Podporované jazyky

Instalace prostředí Adobe AIR 1.5.1 a uživatelský komfort běhového prostředí podporuje následující jazyky:

 • Čínština – zjednodušená
 • Čínština – tradiční
 • Čeština
 • Holandština
 • Angličtina
 • Francouzský
 • Němčina
 • Italština
 • Japonština
 • Korejština
 • Polština
 • Brazilská portugalština
 • Ruština
 • Španělština
 • Švédština
 • Turečtina

Nové funkce v prostředí AIR 1.5.1

Adobe AIR 1.5.1 je softwarová aktualizace přinášející zvýšenou spolehlivost, kompatibilitu a zabezpečení. Je doporučena pro všechny uživatele prostředí AIR. Aplikace AIR vytvořené pro předchozí verze běhového prostředí AIR nevyžadují žádnou aktualizaci a budou s prostředím 1.5.1 fungovat.

Instalace prostředí Adobe AIR

Instalace běhového prostředí AIR 1.5.1 a aplikací AIR vyžaduje, abyste měli v počítači oprávnění správce systému.

Instalace běhového prostředí do počítače se systémem Windows

 1. Stáhněte si instalační soubor běhového prostředí z adresy http://get.adobe.com/air*.
 2. Poklepejte na instalační soubor běhového prostředí a podle zobrazených pokynů proveďte instalaci.

Instalace běhového prostředí do počítače se systémem Mac OS

 1. Stáhněte si instalační soubor běhového prostředí z adresy http://get.adobe.com/air*.
 2. Poklepejte na instalační soubor běhového prostředí a podle zobrazených pokynů proveďte instalaci.
 3. Pokud instalační program zobrazí dialogové okno pro zadání ověřovacích údajů, zadejte své uživatelské jméno a heslo správce systému.

Instalace běhového prostředí do počítače se systémem Linux

 1. Stáhněte si instalační soubor běhového prostředí z adresy http://get.adobe.com/air*.
 2. Poklepejte na instalační soubor AdobeAIRInstaller.bin a podle zobrazených pokynů proveďte instalaci.
 3. Pokud nejste přihlášeni jako správce, po spuštění instalačního programu budete vyzváni k zadání hesla správce (heslo uživatele Root pro systémy jiné než Debian a heslo uživatele Sudo pro systémy Debian). Zapamatujte si také následující pravidla:
  • Souboru bin je třeba udělit práva pro spuštění (chmod +x AdobeAIRInstaller.bin).
  • Běhové prostředí se nainstaluje jako nativní balíček. To znamená, že v distribucích založených na balíčcích rpm se nainstaluje jako rpm a v distribucích Debian se nainstaluje jako deb. Prostředí AIR v současné chvíli nepodporuje žádný další formát balíčků. Nepůjde proto nainstalovat do distribucí, jako je Slackware atd.
  • Běhové prostředí Adobe AIR pro systém Linux zahrnuje dva balíčky – adobeair1.0 a adobe-certs. Po spuštění souboru AdobeAIRInstaller.bin se nainstalují tyto dva balíčky.
  • Běhové prostředí se nainstaluje do následujícího umístění: /opt/Adobe AIR/Versions/1.0

Odinstalace prostředí Adobe AIR

Nainstalované běhové prostředí můžete následujícím postupem opět odinstalovat.

Odinstalace běhového prostředí z počítače se systémem Windows

 1. V nabídce Start systému Windows vyberte možnost Nastavení > Ovládací panely.
 2. Vyberte ovládací panel Přidat nebo odebrat programy.
 3. Vyberte položku Adobe AIR.
 4. Klepněte na tlačítko Změnit nebo odebrat.

Odinstalace běhového prostředí z počítače se systémem Macintosh

 • Poklepejte na soubor Adobe AIR Uninstaller, který se nachází ve složce /Applications/Utilities.

Odinstalace běhového prostředí z počítače se systémem Linux

 1. Použijte příkaz Uninstall AIR Runtime (Odinstalovat běhové prostředí AIR) v nabídce Programs > Applications (Programy > Aplikace). K odstranění balíčku adobe-certs použijte systémového správce balíčků.
 2. Prostředí AIR zaregistruje typ MIME „application/vnd.adobe.air-application-installer-package+zip“, což znamená, že soubory .air jsou tohoto typu MIME a náleží tak prostředí AIR.

Instalace aplikací AIR

Instalace aplikací AIR

 1. Hladká instalace prostřednictvím webového prohlížeče: Aplikace AIR můžete nainstalovat pomocí bezobslužné instalace (tzv. hladká instalace), při které je podle potřeby nainstalováno nebo aktualizováno běhové prostředí AIR. Poté, co je nainstalováno prostředí AIR, spustíte klepnutím na odkaz pro hladkou instalaci na webové stránce instalaci příslušné aplikace. V případě potřeby budete vyzvání k zadání umístění instalace a hesla správce.
 2. Instalace pomocí místních souborů .air: Poté, co je nainstalováno prostředí AIR, můžete poklepáním na soubor .air spustit instalační program aplikace. Instalátor nejprve zobrazí dialogové okno zabezpečení popisující identitu vydavatele. V případě potřeby budete vyzvání k zadání umístění instalace a hesla lokálního uživatele.

Další podrobnosti pro systém Linux

 1. Aplikace AIR jsou instalovány jako nativní balíček (rpm nebo deb).
 2. Název balíčku je kombinací identifikátoru applicationID (ID aplikace) a publisherID (ID vydavatele) aplikace.

Tipy a triky

Otevření aplikace AIR v prohlížeči Safari systému Mac OS

Pokud v prohlížeči Safari systému Mac OS klepnete na odkaz pro instalaci aplikace AIR, instalace se nespustí, ale dojde ke stažení instalačního souboru na plochu (Mac OS 10.4 – Tiger) nebo do složky pro stahování (Mac OS 10.5 – Leopard). Chcete-li aplikaci nainstalovat, poklepejte na stažený soubor s příponou AIR.

Protokolování běhového prostředí a instalace aplikace

Pokyny pro povolení protokolování běhového prostředí AIR a instalací aplikací najdete na adrese http://www.adobe.com/go/kb403123*.

Tipy a triky pro instalaci aplikací v systému Linux

 1. Aplikace AIR lze také nainstalovat příkazem „/usr/bin/Instalační program aplikace Adobe AIR <celá cesta k souboru AIR>“. Relativní cesty v současné době nefungují.
 2. Pokud poklepáním na soubor .air, po instalaci běhového prostředí, nedojde ke spuštění instalačního programu aplikace (k tomu může dojít u některých starších distribucí), může být nutné se odhlásit a znovu přihlásit.
 3. Pokud chcete počítač vyčistit a vyzkoušet novou instalaci, bude pravděpodobně nutné odebrat složku .adobe a .macromedia v domovském adresáři uživatele Root a aktuálního uživatele a dále odebrat složku .appdata v domovském adresáři.
 4. Chcete-li vytvořit protokoly pro instalaci běhového prostředí, vytvořte prázdný soubor .airinstall.log (příkaz touch .airinstall.log) v domovském adresáři uživatele. Při hlášení potíží ve fóru prosím odešlete tento soubor.
 5. Chcete-li vytvořit protokoly pro instalaci aplikace, vytvořte prázdný soubor airappinstall.log (příkaz touch airappinstall.log) v domovském adresáři uživatele. Při hlášení potíží ve fóru prosím odešlete tento soubor.

Známé problémy a omezení

Databáze znalostí problémů v prostředí AIR a další užitečná dokumentace k prostředí AIR jsou umístěny na webu podpory pro prostředí AIR na adrese http://www.adobe.com/support/air/*.

Mac a Windows

Aplikace AIR pravděpodobně nebudou fungovat správně, pokud je jako jazyk nastaven Español Latinoamérica.

Pokud je v systému Mac OS v seznamu jazyků (Nastavení systému > Mezinárodní > Jazyk) nastavena možnost Español Latinoamérica (latinoamerická španělština), nebude aplikace AIR pravděpodobně fungovat správně. Odeberte tuto položku ze seznamu jazyků a místo ní zvolte položku Español (španělština).

Obsah PDF souborů se nezobrazuje bez aplikace Adobe Reader

Chcete-li v prostředí AIR zobrazovat obsah souborů PDF, je třeba, aby byla v počítači nainstalována aplikace Adobe Reader 8.1 nebo novější. Aplikaci Adobe Reader si můžete stáhnout z adresy http://get.adobe.com/reader*.

Soubory SWF v jazyku HTML: V režimu windowless (bez okna) nefunguje klávesová zkratka Ctrl+V pro vložení.

V systému Windows nezpůsobí klávesová zkratka Ctrl+V vložení textu do textového pole, pokud aplikace používá soubor SWF načtený objektem HTMLLoader v režimu windowless.

Databáze SQL a zálohovací systém Time Machine systému MAC OS 10.5

Běh zálohovacího systému Time Machine systému MAC OS 10.5 při provádění určitých transakcí databáze SQL může vést k nekonzistencím databáze. Z toho důvodu mohou být tímto problémem ovlivněny aplikace AIR využívající databázi SQLite. Abyste zajistili správný běh své aplikace AIR, lze tento problém obejít tak, že databázi SQLite vyloučíte z automatického zálohování systémem Time Machine.

Aplikace AIR a nástroj MobyDock

MobyDock, volně šiřitelný přizpůsobitelný panel úloh pro systém Windows, brání aplikacím AIR ve spouštění. Při instalaci a běhu aplikací AIR panel MobyDock zavřete.

Podpora minoritních písem pro čínský národní standard GB 18030-2000

Znaky minoritních písem v jazycích jako je například tibetština se v aplikacích AIR nemusí zobrazovat správně.

Editor IME není zakázán pro pole s heslem v obsahu SWF uvnitř kódu HTML

Po klepnutí na pole s heslem uvnitř vloženého obsahu Flash na stránkách HTML nebo v aplikaci AIR není zakázán editor IME. Může tak dojít k tomu, že budou do pole s heslem zadány znaky, které nejsou obsaženy v latince. Tento problém lze obejít tak, že explicitně změníte nastavení způsobu zadávání znaků tak, aby bylo možné zadávat pouze znaky, které jsou obsaženy v latince.

Virtuální klávesnice na počítačích Tablet PC

Funkce virtuální klávesnice používaná na počítačích Tablet PC nemusí pro některé obsahy v aplikaci AIR fungovat. Funkce virtuální klávesnice pro počítač Tablet PC bude fungovat pro obsah Flash a HTML, nebude však fungovat pro obsah Flash vložený do kódu HTML.

Problém se zobrazováním vloženého obsahu Flash

Obsah Flash vložený do stránky HTML načtené aplikací AIR nebo obsah Flash použitý v aplikaci HTML se nezobrazuje v aplikacích používajících průhledná okna.

Linux

Instalace běhového prostředí

 • Některé distribuce mají potíže s příponou .bin v názvu souboru. Příponu .bin z názvu instalačního souboru odeberte a spusťte instalační program.
 • U systémů založených na distribuci Debian, jako je Ubuntu, by pro instalaci mělo být přítomno rozhraní gnomesu/kdesu/kdesudo. V opačném případě nainstalujte rozhraní xdg-su a povolte uživatele Root.

Instalace aplikací

 • Při instalaci aplikace AIR z příkazového řádku je třeba použít absolutní cestu k souboru AIR.
 • Ukazatel průběhu instalace dojde až na konec a poté se resetuje.
 • Mohou se vyskytnout vícenásobné záznamy instalačního programu prostředí AIR (přidané například také do nabídky Others (Další) v systému Ubuntu).

Registrace typu souboru

Ikony aplikace se v určitých distribucích KDE pro některé neznámé přípony nezobrazují (např. abc, def atd.).

Okna a nabídky

 • Průhlednost nebude fungovat s virtualizačním softwarem, jako je VMWare.
 • Průhledná okna neumožňují předávat události myši.

Komunikace mezi přehrávačem Flash a prostředím AIR

Komunikace mezi aplikacemi AIR a soubory SWF v prohlížeči vyžaduje přehrávač Flash Player 10.

Zašifrované místní úložiště

 • Pokud je relace exportována pomocí protokolu SSH nebo pokud je příkazem su změněna na jiného uživatele, nelze přistupovat k datům v místním úložišti.
 • Úložiště ELS je svázáno s prostředím počítače ve kterém byla původně vytvořena databáze ELS. Úložiště ELS vytvořené v distribuci KDE nebude přístupné v prostředí GNOME a opačně.
 • Úložiště ELS využívá zabezpečení Keyring (GNOME) nebo KWallet (KDE). Při přístupu k datům v úložišti ELS může systém požádat o zadání hesla.
 • Název aplikace v dialogovém okně pro zadání hesla zabezpečení KWallet je uveden jako anonymous (anonymní).

PDF

Chcete-li v aplikacích AIR prohlížet obsah souborů PDF, je nutné mít nainstalovanou aplikaci Adobe Reader pro systém Linux verze 8.1.1 nebo vyšší.


Copyright© 2009 Adobe Systems Incorporated. Všechna práva vyhrazena. Adobe, logo Adobe, AIR, ActionScript, Flash a Flex jsou buďto ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Adobe Systems Incorporated v USA a/nebo dalších zemích. Ostatní značky jsou majetkem svých příslušných vlastníků.

Tento počítačový program je chráněn autorským právem a mezinárodními smlouvami. Neoprávněné používání, reprodukce nebo distribuce tohoto programu nebo jeho libovolné části může mít za následek vážné občanskoprávní a trestní postihy a bude stíhána v maximálním možném rozsahu podle práva.

Poznámky, upozornění a podmínky týkající se softwaru třetích stran jsou umístěny na adrese http://www.adobe.com/go/thirdparty_cz/ a jsou uvedeny odkazem v tomto dokumentu.