E-imza isteme

Artık Acrobat Reader mobil uygulamasının yeni E-imza iste aracını kullanarak belgeleri başka kişilere imzalatabilirsiniz. Bu araç, dünyanın birçok ülkesindeki e-imza yasalarına uygun e-imza oluşturmanıza olanak tanır.

Kurum dışındaki kullanıcılar, E-imza iste aracını aşağıdaki planların herhangi birine abone olarak kullanabilir:

 • PDF Pack

 • Acrobat Standard

 • Bireysel Kullanıcılar/Ekipler için Acrobat Pro

 • Bireysel Kullanıcılar/Ekipler için e-imza özelliğine sahip Acrobat Pro

 • Bireysel Kullanıcılar/Ekipler için gelişmiş e-imza özelliğine sahip Acrobat Pro

Not

Acrobat Reader uygulamasının E-imza iste aracı şu anda yalnızca işletme dışındaki kullanıcılar tarafından kullanılabilir. İşletme hesabınızı kullanarak belge imzalamak istiyorsanız Acrobat web veya masaüstü uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Desteklenen dosya türleri

Şu anda, E-imza iste özelliği yalnızca PDF dosyalarında desteklenmektedir.

Belgeleri e-imza için gönderme

Belgeleri imzaya göndermek için:

 1. Dosya listesinden, imza için göndermek istediğiniz dosya üzerinde overflowicon > E-imza iste'ye dokunun.

  ../_images/request-esign-1.png
 2. Alternatif olarak, dosyayı açabilir ve ardından e-imza aracını seçebilirsiniz.

  Kısa bir süre önce yeni ve daha sezgisel deneyimimizi kullanıma sunduk. Deneyimlediğiniz arabirime bağlı olarak aşağıdaki işlemlerden birini gerçekleştirin:

../_images/mv-esign-classic-new.png
 1. Açılan Katılımcı ekle iletişim kutusunda alıcıların e-posta adreslerini ekleyin. Eklenen alıcılar aşağıdaki listede görüntülenir. Listedeki alıcılar, sözleşmeyi imzalamaları gereken sıraya göre sıralanır.

 2. Alıcıların sırasını değiştirmek için herhangi bir alıcının yanındaki movesignericon öğesine dokunun ve listeyi yukarı ya da aşağı taşıyın.

  ../_images/add-fields.png
 1. Kendinizi belgeyi imzalayacaklar arasına eklemek için Beni Ekle öğesine dokunun.

 2. Eklenen alıcıların rolünü değiştirmek için alıcının e-posta adresinin yanında yer alan overflowicon öğesine dokunun ve aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin:

  • İmzalama: Bu varsayılan alıcı rolüdür. Bir işlemdeki her imzalayana en az bir zorunlu imza alanı atanmış olmalıdır. Sistem imzalayan için bir alan bulamadığı takdirde, belgenin sonunda otomatik olarak bir imza bloğu oluşturur.

  • Form doldurma: Bu rolü yalnızca Acrobat Pro ve Gelişmiş E-İmza aboneleri kullanabilir. Form dolduranlar, imza döngüsü içinde belirlenebilir ancak herhangi bir imza uygulamaları gerekmez. Form dolduran kişiye imza alanları da dahil olmak üzere tüm alan türleri atanabilir.

  • Onaylama: Bu rolü yalnızca Acrobat Pro ve Gelişmiş E-İmza aboneleri kullanabilir. İmzalayanlara gönderilmeden önce incelenmesi gereken belgeler için onaylayan atanabilir. Onaylayanlar herhangi bir alanı imzalamak veya alanlarla etkileşim kurmak zorunda değildir. Yalnızca, işlemi imzalayanlara göndermeden önce kendi adlarını girmeleri gerekir. Dilerseniz onaylayana birkaç alan atayabilirsiniz. Bu durumda onaylayanın bunları doldurması gerekir.

  • Kopyalanmış: Kopyalanmış alıcılar, bilgi sağlanması amacıyla ilk talebin ve tamamlanıp imzalanmış sözleşmenin bir kopyasını alır.

  • Alıcıyı kaldır: Alıcıyı listeden kaldırmak için bu seçeneği belirleyin.

  ../_images/recipient-action.png
 1. Tüm alıcıları dilediğiniz sırada eklediğinizde ve alıcılara uygun rolleri atadığınızda sağ üst köşeden Alan ekle'ye dokunun.

 2. Form alanı eklemek için belgede dilediğiniz yere dokunun.

  ../_images/e-sign-setup-field.png
 3. Açılan Alan ayarla iletişim kutusunda Alan türü alanına dokunun ve bir alan türü seçin.

  Acrobat şu alan türlerini desteklemektedir: metin, imza, ad, tarih, e-posta ve onay kutusu. Eklenen alanlar varsayılan olarak ilk alıcıya atanır.

  ../_images/esign-field-types.png
 4. Atanan alıcıyı değiştirmek için alana dokunun ve açılır menüden farklı bir alıcı seçin. Buradaki imzalayanlar listesinde, yalnızca İmzalama rolüne sahip alıcıların görüntüleneceğini unutmayın.

  ../_images/change-recipient.png
 5. İstenmeyen bir form alanını kaldırmak için alana dokunun ve Sil'i seçin.

 6. Alanlar atandıktan sonra İncele'ye dokunun.

  ../_images/send-doc-review.png
 7. Açılan, Sözleşmeyi incele iletişim kutusunda dosya adını değiştirebilir, alıcılar için mesaj yazabilir ve belgeyi inceleyebilirsiniz.

  ../_images/agreement-review.png
 8. Gönder'e dokunun.

Sözleşmenin imza için gönderildiğini doğrulayan bir onay mesajı alırsınız.

../_images/agreement-sent.png

Sözleşmeleri yönetin

Bir web tarayıcısından veya hesabınıza giriş yaparak sözleşmeleri görüntüleyebilir veya yönetebilirsiniz. Ayrıca, doğrudan sözleşme bağlantısına e-postanızdan erişebilirsiniz. Bu, sözleşmeyi mobil web tarayıcınızda açar.